Skip To Main Content

Bell Schedule

Bell Schedule 2020 - 2021

REGULAR DAY SCHEDULE

8:10

Bus arrives

8:10

Breakfast

8:40

School Begins

10:00 – 10:15

Recess

11:30 -11:50

Kindergarten Lunch

1st, 2nd,  Recess

11:50 – 12:10

Kindergarten Recess

1st, 2nd,  Lunch

11:55 – 12:15

3rd, 4th,  Recess

12:15 – 12:35

3rd, 4th, Lunch

12:20 – 12:40

5th, 6th, Recess

12:40 –1:00

5th, 6th,  Lunch

2:00 – 2:15

Recess

3:15

School Ends

3:22 Bus Leaves
8:40-11:40

Half Day Kindergarten

SHORT DAY SCHEDULE

8:10

Bus Arrives

8:10

Breakfast

8:40

School Begins

10:45 – 11:15

Brunch

1:00

1:02

School Ends

Bus Leaves

8:40 – 11:40

Half Day Kindergarten